Prof. Dr. Şuhnaz Yılmaz Uluslararası İlişkiler

Doç. Dr. Şuhnaz Yılmaz, Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Direktör Yardımcısıdır. Yılmaz aynı zamanda Küreselleşme ve Demokratikleşme Araştırma Yönetim Merkezi'nin (GLODEM) Dış Politika Birimi'nin de Direktörüdür.

Doç. Dr. Şuhnaz Yılmaz akademik programlar ve Yönetici Geliştirme Programları'nda Dış Politika Analizi, Türk Dış Politikası, Türk-Amerikan ilişkileri, Avrasya Politikaları ve Enerji Politikası konularında eğitimler vermektedir.

Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde (1993), yüksek lisans (1995) ve doktora (2000) eğitimini ise Uluslararası İlişkiler ve Orta Doğu alanlarında yoğunlaşarak Princeton Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Daha sonra post-doktora çalışmasını Harvard Üniversitesi’nde yapmıştır. Ayrıca Princeton ve Stanford Üniversiteleri’nde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Middle Eastern Studies, World Today, Insight Turkey, Middle East Journal ve Political Science Quarterly gibi akademik dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi vardır. Ayrıca Turkish-American Relations (1800-1952): Between the Stars, Stripes, and Crescent isimli kitabı yakında Routledge Press International Studies Series’den çıkacaktır. Kazandığı ödüller arasında Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü (2007) ve TÜBİTAK Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü (2008) vardır.