Prof. Dr. Barış Tan Operasyon Yönetimi & Strateji & Tedarik Zincir Yönetimi

Koç Üniversitesi Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı olarak görev yapan Prof. Dr. Barış Tan 1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Daha sonra 1991 yılında University of Florida'da Endüstri ve Sistem Mühendisliği konusunda yüksek lisans derecesini almış, aynı üniversitede 1993 yılında Üretim Sistemleri Mühendisliği programını tamamlamış ve 1994 yılında Yöneylem Araştırması konusunda doktora derecesi almıştır.

1994 yılından beri Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nde lisans, işletme yüksek lisans (MBA) ve yöneticiler için işletme yüksek lisans (Executive MBA) programlarında Üretim Yönetimi, Yöneylem Araştırması, Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi dersleri vermekte ve araştırmalarını sürdürmektedir. Prof. Tan 2002–2005 yılları arasında Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Direktörü olarak görev yapmıştır.

Uzmanlık alanları üretim sistemlerinin tasarımı, yönetimi, tedarik zinciri yönetimi ve rassal modellemedir. Bu konularda çok sayıda yayını olan Prof. Tan’ın son zamanlardaki araştırma konuları arasında tedarik zincirlerinde dış kaynak kullanımı ve iş birliği stratejileri yer almaktadır. Prof. Tan Harvard University (2000–2001), Massachusetts Institute of Technology (MIT) -Operations Research Center (2001) ve MIT Laboratory for Manufacturing and Productivity’de (1999, 2006–2007) misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur.

Prof. Tan’ın aldığı ödüller arasında Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme GEBİP programı Seçkin Genç Bilimci ödülü (2005), NATO Science Fellowship (2001) vardır.